pośrednik nieruchomości
Albion Finanse Brak komentarzy

Cena z ogłoszenia to nie wszystko – sprawdź, jakie jeszcze koszty musisz ponieść kupując mieszkanie lub dom.

Jeśli marzysz o własnym domu lub mieszkaniu w Polsce, pamiętaj że wymaga to sporego kapitału. Cena nieruchomości zawarta w ogłoszeniu to nie wszystko, trzeba ponieść jeszcze dodatkowe koszty związane z zakupem.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do lektury naszego cyklu o kosztach zakupu nieruchomości. Przeczytasz w nim, co trzeba dodać do ceny wymarzonych “czterech kątów”.

Poniżej pierwsza część dotycząca pracy i wynagrodzenia pośrednika w obrocie nieruchomościami. W pozostałych artykułach w naszym cyklu postaramy się szerzej wyjaśnić, jakich kosztów okołozakupowych możesz się spodziewać. Poza kosztami pracy agenta nieruchomości, omówimy także:

Pośrednik nieruchomości – przyjaciel czy zło konieczne?

Jeśli kupujesz swoje pierwsze mieszkanie (lub też kolejne) warto skorzystać z fachowej wiedzy i umiejętności pośrednika nieruchomości. Najlepiej będzie, jeśli znajdziesz kogoś sprawdzonego (z polecenia), kto ma duże doświadczenie i wiedzę. Dobrze by było, żeby ta osoba miała licencję Polskiej Federacji Pośredników Nieruchomości. Co prawda, nie jest to w tej chwili obowiązkowy dokument, ale chyba wolisz powierzyć tak ważną sprawę, jak wybór mieszkania czy domu osobie, która ma potwierdzenie swoich kwalifikacji. Spis pośredników posiadających licencję sprawdzisz na https://rejestr.pfrn.pl/ Według polskiego prawa każde biuro nieruchomości musi być także ubezpieczone, więc powinno przedstawić polisę OC pośrednika w obrocie nieruchomościami.

To prawda, że możesz znaleźć w internecie bezpośrednie ogłoszenie właściciela o sprzedaży lokum. Pamiętaj jednak, że polskie prawo ciągle się zmienia, a jego nieznajomość może wpakować Cię w kłopoty. Doświadczony pośrednik wie, jakie dokumenty sprawdzić, jak czytać księgę wieczystą i jaka jest sytuacja prawna lokalu. Po podpisaniu umowy staje się Twoim pełnomocnikiem i wiele dokumentów może załatwić w Twoim imieniu. Poza tym, sprzedał niejedno mieszkanie, więc jest doświadczonym sprzedawcą i negocjatorem. Dlatego warto skorzystać z jego wiedzy i umiejętności.

Gdzie szukać domu lub mieszkania?

W Polsce jest kilka dominujących portali ogłoszeniowych z nieruchomościami. Najbardziej popularny jest olx.pl (www.olx.pl) oraz otodom.pl (www.otodom.pl ), jednak stron z ogłoszeniami jest tysiące. Ciężko jest samodzielnie obserwować wszystkie, by wyłowić okazję dla siebie. Pośrednik zna rynek oraz ma bazę kupujących i sprzedających, więc wie “co w trawie piszczy”.

Co może dla nas zrobić pośrednik?

Zadaniem pośrednika jest skojarzenie stron – sprzedającej i kupującej. W tym miejscu skoncentrujemy się na tej drugiej.

Jeśli chcesz kupić dom lub mieszkanie, specjalista rynku nieruchomości może znaleźć dla Ciebie odpowiednie lokum. Zazwyczaj wtedy podpisuje się tak zwaną “umowę o poszukiwanie” i precyzuje oczekiwania. Są to takie parametry jak lokalizacja, liczba pokoi, metraż, zakres cenowy, a także bardziej szczegółowe wymagania, jak piętro, konieczność posiadania balkonu, ogródka, miejsca parkingowego lub garażu, windy i tym podobne. Pośrednik przegląda wtedy swoją bazę ofert i prezentuje te, które potencjalnie mogą Cię zainteresować. Kontaktuje się także ze znajomymi inwestorami, którzy z nim współpracują i ma dostęp do nieruchomości zanim ogłoszenia ukażą się w internecie. Daje Ci to szansę kupić „perełkę”, której nikt inny jeszcze nie widział.

Oczywiście pośrednik umówi dla Ciebie spotkanie i przeprowadzi prezentację. Zdarza się, że w ogóle nie będziesz miał kontaktu z właścicielem – mógł zlecić cały proces sprzedaży agencji nieruchomości (z tej opcji chętnie korzystają osoby, które nie mieszkają na miejscu lub są bardzo zajęte, a klucze powierzają pośrednikowi). W czasie prezentacji odpowie na Twoje pytania i przedstawi zalety nieruchomości. O tym, o co pytać i na co zwrócić uwagę w czasie oglądania i wyboru mieszkania, przeczytasz w kolejnych naszych artykułach.

Czy poradzę sobie bez pośrednika?

Możesz spróbować znaleźć mieszkanie lub dom samodzielnie. Jeśli postanowisz odpowiedzieć na konkretne ogłoszenie pośrednika (lub pośredników) znalezione w internecie na portalu ogłoszeniowym, wtedy zazwyczaj nie musisz podpisywać umowy o poszukiwaniu. Jednak licz się z tym, że będziesz musiał spędzić sporo czasu na przeglądaniu setek ofert na własną rękę.

Zadaj sobie pytanie, czy masz wystarczającą wiedzę, żeby zweryfikować dokumenty przedstawione przez sprzedającego. Bez znajomości przepisów możesz nieświadomie kupić mieszkanie z problemem prawnym (na przykład wpisaną służebnością dożywotnią) i mieć później spore kłopoty.

Nie zdziw się też, jak wiele ogłoszeń, zwłaszcza tych atrakcyjnych, jest już nieaktualnych. W niektórych lokalizacjach i w określonym czasie rynek jest bardzo “gorący” – nieruchomości rozchodzą się jak ciepłe bułeczki :). Kontakt z pośrednikiem da Ci dostęp (i pierwszeństwo) do okazji w poszukiwanej przez Ciebie lokalizacji.

Znalazłeś wymarzone mieszkanie lub dom – co dalej?

Jeśli wybierzesz już nieruchomość, pośrednik przygotuje protokół uzgodnień między Tobą a sprzedającym. Określicie w nim wszelkie ustalenia poczynione w trakcie negocjacji, w sprawie ceny i wyposażenia mieszkania oraz terminu przekazania lokalu. Posłużą one do przygotowania umowy przedwstępnej. Agent zadba o zebranie wszystkich dokumentów potrzebnych do finalizacji transakcji i je zweryfikuje. Sprawdzi księgę wieczystą nieruchomości, jej stan prawny, potwierdzi tożsamość sprzedających i ich prawo do lokalu, w imieniu  sprzedających może także uzyskać wymagane zaświadczenia ze spółdzielni i urzędów. Z jego pomocą wszystko pójdzie szybciej i sprawniej.

Wynagrodzenie pośrednika to około 1,7-2,5% ceny transakcyjnej, można także umówić się na konkretną kwotę, np. 3000zł. Warto negocjować taką prowizję, jednak trzeba pamiętać, że jej wysokość może zależeć też od naszych oczekiwań i zadań, które powierzymy pośrednikowi.

Mając na uwadze oszczędność czasu, wykorzystanie wiedzy i znajomości pośrednika – warto zaufać specjaliście, który zna się na swoim fachu. Przecież kiedy boli Cię ząb to sam go nie leczysz w domu tylko idziesz do dentysty :).

Źródła:

https://rejestr.pfrn.pl/ – Rejestr Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Wojciech Orzechowski Zarabiaj na nieruchomościach, Łódź 2014, ISBN 978-83-939514-0-6

http://wiwn.pl/ – Warsztaty Inwestowania W Nieruchomości – Wojciech Orzechowski

https://ksiegi-wieczyste.org/zakup-mieszkania-na-rynku-wtornym-notariusz-podatki-i-inne-koszty/ – przykładowy kalkulator taksy notarialnej

https://www.bankier.pl/narzedzia/kupno-nieruchomosci

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *