koszty zakupu domu
Albion Finanse Jeden komentarz

Sprawdź, jakie jeszcze koszty musisz ponieść kupując mieszkanie lub dom na kredyt.

Spełnienie marzenia o własnym domu lub mieszkaniu w Polsce wymaga sporego kapitału. Ceny nieruchomości stale rosną, ale trzeba również liczyć się z innymi kosztami. W skrócie opisaliśmy je poniżej.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do lektury naszego cyklu o kosztach zakupu nieruchomości. Przeczytasz w nim, co trzeba dodać do ceny wymarzonych “czterech kątów”.

Postaramy się szerzej wyjaśnić, jakich kosztów okołozakupowych możesz się spodziewać. Omówimy:

W skrócie:

Wynagrodzenie pośrednika nieruchomości to około 1,5 do nawet 4%, (średnio 2%) ceny transakcyjnej lub stała ustalona kwota, np. 3000zł, zazwyczaj można je negocjować. Płatne w połowie przy umowie przedwstępnej, druga połowa przy akcie notarialnym, chyba że zostanie to ustalone inaczej.

pośrednik nieruchomości

Pośrednik znajdzie nieruchomość dla Ciebie i sprawdzi jej stan prawny zanim kupisz dom lub mieszkanie.

 

Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) – dotyczy tylko rynku wtórnego, wynosi zawsze 2% ceny sprzedaży. Płatny u notariusza przy podpisywaniu aktu notarialnego, jest odprowadzany przez niego do Urzędu Skarbowego w Twoim imieniu. Nieruchomości kupowane od deweloperów lub spółek są zwolnione z tego podatku (otrzymasz wtedy fakturę VAT).

koszty zakupu domu

Notariusz odprowadzi podatek w Twoim imieniu do urzędu skarbowego

 

Koszty notarialne – taksa notarialna, czyli wynagrodzenie za pracę notariusza, między innymi przygotowanie aktu notarialnego. Prawo określa jej maksymalną wysokość, w internecie znajdziesz kalkulator. Do tego dochodzi opłata za wypisy z aktu notarialnego, koszty sądowe takie jak ustanowienia księgi wieczystej (jeśli jej nie ma), i wpisów prawa własności i hipoteki do księgi, oraz podatek PCC od ustanowienia hipoteki na rzecz banku. Dla ceny zakupu 200.000 zł koszty notarialne to w sumie około 2550 zł.

Koszty przy kupnie domu

Wysokość taksy notarialnej może się różnić w zależności od notariusza.

 

Koszty okołokredytowe – przy zakupie na kredyt hipoteczny – mogą różnić się dla poszczególnych banków, ale głównie są to: prowizja banku (plus ewentualnie opłata przygotowawcza), wycena nieruchomości, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie nieruchomości (polisy można także wykupić we własnym zakresie), notarialne poświadczenie o poddaniu się egzekucji. Koszty można pokryć gotówką lub dodać do kwoty kredytu i spłacać razem z nim w ratach.

Ekspert finansowy pomoże ograniczyć koszty kredytu do minimum.

Cała seria:

  1. Wynagrodzenie pośrednika
  2. Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC)
  3. Koszty notarialne
  4. Koszty okołokredytowe

— One Comment —

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *